Gainer czy odżywka białkowa?

Gainer czy odżywka białkowa?

W czasach, gdy tak ważne jest dbanie o sylwetkę, coraz większą popularnością cieszą się wszelkiego rodzaju suplementy diety dla osób aktywnych fizycznie. Doświadczeni sportowcy wiedzą, że sam trening nie spowoduje spektakularnego przyrostu masy mięśniowej. Aby ten cel osiągnąć, należy połączyć ćwiczenia z właściwą dietą oraz suplementacją. Jednak tu rodzi się pytanie, jak wybrać odpowiedni dla siebie specyfik? Po który produkt sięgnąć, aby wspomóc proces odchudzania bądź nabywania masy mięśniowej? Obecnie najpopularniejszymi suplementami dla sportowców są gainery oraz odżywki białkowe. Przed podjęciem decyzji co do wyboru jednego z produktów, warto zapoznać się z głównymi cechami obu specyfików. 

Odżywka węglowodanowo-białkowa, potocznie znana jako gainer, to suplement składający się przede wszystkim z węglowodanów, które wzbogacone są znacznie mniejszą ilością białka. Węglowodany dostarczają niezbędnej do treningu energii, bez której przyrost mięśni nie byłby możliwy. Białko natomiast, jako podstawowy składnik mięśni, dba o ich prawidłowe funkcjonowanie, wspiera ich wzrost oraz wspomaga odbudowę po zakończonych ćwiczeniach. Suplement ten doskonale sprawdzi się u osób mających kłopot z przybieraniem na wadze. Wysoka zawartość cukrów z pewnością wspomoże przyrost masy ciała, dlatego też na odżywki węglowodanowo-białkowe powinny uważać osoby ze skłonnościami do tycia. 

W przeciwieństwie do gainerów, odżywki białkowe nie zawierają węglowodanów oraz tłuszczów lub zawierają ich bardzo niewiele. Niemal w całości składają się z białka, które nie tylko znacznie przyspiesza metabolizm, ale również doskonale wpływa na kondycję mięśni. Wspomaga przyrost masy mięśniowej oraz dba o jej utrzymanie, dzięki czemu nie dochodzi do rozpadu tkanki. Odżywka białkowa to doskonałe rozwiązanie dla osób, które dążą do przyrostu mięśni, ale obawiają się o zbyt wysoką kaloryczność suplementu. Znakomicie nadaje się więc dla osób, które mają skłonności do przybierania na wadze. Stosując odżywkę białkową, zadbają o stan mięśni, nie narażając się przy tym na przyrost niechcianej tkanki tłuszczowej. 

Porównanie gainerów oraz odżywek białkowych wskazuje na to, że każdy z suplementów ma nieco inne przeznaczenie. Gainer znakomicie sprawdzi się u osób, które dążą do szybkiego i skutecznego przyrostu masy mięśniowej, a przy tym nie boją się o nadmierną kaloryczność spożywanego specyfiku. Natomiast odżywka białkowa spełni swoją rolę u tych, którzy się odchudzają lub starają się kontrolować swoją wagę. Bardzo istotne w czasie suplementacji jakiegokolwiek produktu jest zachowanie odpowiednich proporcji. Nadmiar nawet najcenniejszych dla organizmu składników może okazać się dla niego szkodliwy lub nawet niebezpieczny. Odpowiedni wybór suplementu diety oraz jego właściwe dawkowanie sprawią, że efekty osiągane w czasie treningu będą szybko i doskonale widoczne.

Wcześniejsze opinie użytkowników (0)
Napisz swoją opinię
Ogólna ocena suplementu: