Melatonina - skutki uboczne

Melatonina - skutki uboczne

Melatonina to hormon pełniący bardzo istotną rolę w organizmie. Kojarzona jest przede wszystkim ze snem, jednak ma ona wpływ także na takie procesy, jak wydzielanie testosteronu czy utrzymywanie odpowiedniej ciepłoty ciała, które są ściśle połączone z dobowym rytmem człowieka i bez niego procesy te zostałyby zaburzone. Produkcja melatoniny zachodzi w gruczole zwanym szyszynką i jest ona powiązana z siatkówką oka. Jej poziom znacznie zwiększa się w momencie, gdy robi się ciemno. Jeśli więc siedząc wieczorem w domu zgasimy światło, poziom hormonu bezzwłocznie wzrośnie, a my poczujemy się senni. 

Coraz popularniejsze staje się przyjmowanie melatoniny w postaci suplementu diety, który ma na celu przesunięcie pory snu. Regularne przyjmowanie niewielkich dawek tego hormonu może mieć także korzystny wpływ na przyrost mięśni. Warto jednak pamiętać, że jego przyjmowanie łączy się z pewnym ryzykiem i może wywołać skutki uboczne. Po pierwsze, melatonina wpływa także na inne hormony, co może powodować zaburzenia gospodarki hormonalnej. Przyjmowana w dużych ilościach hamuje pracę przysadki, co powoduje między innymi redukcję testosteronu. Po drugie, stosowanie jej jako środka opóźniającego porę snu spowoduje, że mimo pozostawania na jawie, będziemy nieustannie odczuwać ospałość oraz znużenie. Co więcej, w ten sposób zaburzony zostaje naturalny rytm dnia i nocy, który każdy z nas ma indywidualnie wypracowany. 

Niezależnie od tego, jaki suplement zamierzamy dołączyć do naszej diety, zawsze należy dokładnie zapoznać się z ewentualnymi niepożądanymi reakcjami organizmu. Warto również pamiętać, aby nie przekraczać zalecanych dawek leków oraz suplementów, gdyż w nadmiarze mogą nam one jedynie zaszkodzić.

 

Dowiedź się więcej na: https://www.pbc24.pl/Wlasciwosci-melatoniny-i-skutki-uboczne-jej-stosowania-blog-zul-1512124896.html

Wcześniejsze opinie użytkowników (0)
Napisz swoją opinię
Ogólna ocena suplementu: